Xitoy tajribasi asosida kambag‘allikni qisqartirish masalalari muhokama qilindi
Xitoyning nufuzli oliy ta’lim muassasalari — Fudan universiteti professori Van Syaolin hamda Pekin pedagogika universiteti professori Chjan Si boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Mahallalari uyushmasida kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha 2025-yilda olib borilgan tadqiqotlar natijalarini taqdim etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi prorektori Raima Shirinova hamda qator vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
Muloqot davomida Xitoy tajribasini ilmiy jihatdan tahlil qilish hamda uni mahalliy boshqaruv tizimida qo‘llash imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekiston Mahallalari uyushmasi, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi hamda O‘zbekiston Milliy universiteti hamkorligida joriy yil may oyida “Eng yaxshi hukumat — eng yaxshi boshqaruv” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazish, shuningdek, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar va malaka oshirish dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishdi.

Representatives of leading academic institutions of the People’s Republic of China — Professor Wang Xiaolin of Fudan University and Professor Zhang Xi of Beijing Normal University — presented the results of research conducted in Uzbekistan in 2025 on poverty reduction during a meeting held at the Association of Mahallas of Uzbekistan.
The meeting was attended by Raima Shirinova, Vice-Rector of The Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan, as well as representatives of several ministries and government agencies.
During the dialogue, the participants discussed the scientific analysis of China’s experience in poverty reduction and the possibilities of applying this experience within Uzbekistan’s local governance system.
As a result of the meeting, the parties reached an agreement to organize an international conference titled “The Best Government — The Best Governance” in May this year in cooperation with the Association of Mahallas of Uzbekistan, The Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan, and the National University of Uzbekistan. The sides also expressed their readiness to develop cooperation in joint research and professional training programs.