Xitoy tajribasi asosida kambag‘allikni qisqartirish masalalari muhokama qilindi
Xitoyning nufuzli oliy ta’lim muassasalari — Fudan universiteti professori Van Syaolin hamda Pekin pedagogika universiteti professori Chjan Si boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Mahallalari uyushmasida kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha 2025-yilda olib borilgan tadqiqotlar natijalarini taqdim etdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi prorektori Raima Shirinova hamda qator vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
Muloqot davomida Xitoy tajribasini ilmiy jihatdan tahlil qilish hamda uni mahalliy boshqaruv tizimida qo‘llash imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekiston Mahallalari uyushmasi, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi hamda O‘zbekiston Milliy universiteti hamkorligida joriy yil may oyida “Eng yaxshi hukumat — eng yaxshi boshqaruv” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazish, shuningdek, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar va malaka oshirish dasturlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishdi.

Обсуждены вопросы сокращения бедности на основе китайского опыта
Представители делегации ведущих научных кругов Китайской Народной Республики — профессор Фуданьского университета Ван Сяолинь и профессор Пекинского педагогического университета Чжан Си — представили результаты исследований, проведённых в Узбекистане в 2025 году в сфере сокращения бедности, на встрече, состоявшейся в Ассоциации махаллей Узбекистана.
В мероприятии приняли участие проректор Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан Раима Ширинова, а также представители ряда министерств и ведомств.
В ходе диалога были обсуждены вопросы научного анализа китайского опыта в области сокращения бедности и возможности его применения в системе местного управления.
По итогам встречи стороны достигли договорённости о проведении в мае текущего года международной конференции на тему «Лучшее правительство — лучшее управление» при сотрудничестве Ассоциации махаллей Узбекистана, Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан и Национального университета Узбекистана. Также планируется развитие сотрудничества в сфере совместных научных исследований и программ повышения квалификации.