O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida “Hududlarni kompleks rivojlantirish” magistratura yo‘nalishi doirasida mahalliy boshqaruv masalalariga bag‘ishlangan navbatdagi mashg‘ulot tashkil etildi.
25.02.2026
99
Unda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha Vakili (Ombudsman) o‘rinbosari, yuridik fanlar doktori, professor Bekzod Narimanov tinglovchilar bilan uchrashib, mahalliy davlat hokimiyati organlarining fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorligi masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuv davomida:
- nodavlat notijorat tashkilotlari bilan hamkorlikning huquqiy va tashkiliy asoslari tahlil qilindi;
- ommaviy axborot vositalari bilan o‘zaro aloqalarning amaliy jihatlari muhokama etildi;
- fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan ishlash mexanizmlari ko‘rib chiqildi;
- siyosiy partiyalar bilan hamkorlik shakllari real keyslar asosida tahlil qilindi.
Muhokamalar jarayonida amaldagi normativ-huquqiy bazaning qo‘llanishi hamda institusional muvofiqlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Within the Master’s programme in “Comprehensive Regional Development,” the Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan hosted a session dedicated to local governance.
25.02.2026
Bekzod Narimanov, Deputy Ombudsman of the Oliy Majlis and Doctor of Law (DSc), met with participants to discuss mechanisms of cooperation between local government authorities and civil society institutions.
During the session:
- the legal and organizational foundations of cooperation with non-governmental non-profit organizations were analysed;
- practical aspects of interaction with the mass media were reviewed;
- mechanisms of engagement with citizens’ self-governance bodies were discussed;
- forms of cooperation with political parties were examined through real case studies.
Particular attention was given to the application of the existing legal framework and issues of institutional coordination.