Tokio universitetida “O‘zbekistonda madaniyat va xalqaro hamkorlik: Farg‘ona tajribasidan kelajak sari” mavzusida xalqaro simpozium bo‘lib o‘tdi. Unda Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi delegatsiyasi ishtirok etdi.
16.03.2026
92
Tadbir davomida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasida o‘zaro hurmat, ishonch hamda barqaror taraqqiyotga asoslangan hamkorlik munosabatlari tobora mustahkamlanib borayotgani qayd etildi. Akademiya vakillari mahalla institutining jamiyat hayotidagi o‘rni, uning ijtimoiy birdamlikni mustahkamlash va mahalliy iqtisodiy rivojlanishni qo‘llab-quvvatlashdagi ahamiyati haqida xalqaro auditoriyaga taqdimot qildilar.
Simpozium doirasida Akademiya rektori Jasur Salixov onlayn taqdimot bilan ishtirok etdi.
“Mahalla — bu nafaqat tarixiy ijtimoiy institut, balki jamiyatni birlashtiradigan noyob boshqaruv modeli. Ilm-fan, amaliy tajriba va xalqaro hamkorlik uyg‘unligi hududlarning barqaror rivojlanishida muhim ahamiyat kasb etadi. Bu borada O'zbekiston hamda Yaponiya xalqlari o'rtasida mushtarak tomonlarimiz ko'p”, – deya ta’kidladi rektor.
Ma’ruzada Akademiyaning zamonaviy davlat boshqaruvi kadrlari va mahalliy yetakchilarni tayyorlash, hududlarda tadbirkorlik va hunarmandchilikni rivojlantirish hamda xalqaro ilmiy hamkorlikni kengaytirish borasidagi ustuvor vazifalari ham qayd etildi.

An international symposium titled “Culture and International Cooperation in Uzbekistan: From the Fergana Experience to the Future” was held at the University of Tokyo. A delegation from the Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan participated in the event.
16.03.2026
89
During the symposium, it was noted that cooperation between Uzbekistan and Japan—based on mutual respect, trust, and a shared commitment to sustainable development—continues to strengthen. Representatives of the Academy presented the experience of the mahalla institution to the international audience, highlighting its role in strengthening social cohesion, preserving national values and traditions, and supporting local economic development.
As part of the symposium program, the Rector of the Academy, Jasur Salikhov, delivered an online presentation.
“The mahalla is not only a historical social institution but also a unique model of community governance that unites people and strengthens civic engagement and mutual support. The synergy of science, practical experience, and international cooperation plays a crucial role in ensuring sustainable regional development. In this regard, the peoples of Uzbekistan and Japan share many common values,” the Rector noted.
The presentation also outlined the Academy’s priority areas, including the training of modern public administration professionals, strengthening the capacity of local leaders, promoting entrepreneurship and craftsmanship in the regions, and expanding international academic cooperation.