O‘tganlarni ulug‘lash, ularning xalq va yurt oldidagi xizmatlarini e’tirof etish — xalqimizga xos ezgu fazilatdir.
Turli yillarda ta’lim dargohimizda xalqaro iqtisodiy munosabatlar kafedrasi mudiri, fakultet dekani va rektori lavozimlarida faoliyat yuritgan Rustam Sobirovich Qosimov butun hayotini ta’lim sohasiga bag‘ishlagan fidoyi inson edi.
Bugun Akademiyada ustozning 70 yillik yubileyi keng nishonlandi. Tadbirda davlat va jamoat arboblari, domlaning shogirdlari, yaqinlari hamda Akademiya jamoasi ishtirok etib, Rustam Sobirovichning yorqin xotirasi yodga olindi.
Ta’kidlanganidek, u Prezident Davlat maslahatchisining birinchi o‘rinbosari, jamoat va diniy tashkilotlar bilan hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchi, shuningdek, O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi rektori kabi mas’uliyatli lavozimlarda samarali faoliyat olib borgan. Rustam Sobirovichning ulkan hayotiy va kasbiy tajribasi har tomonlama o‘rganish va ommalashtirishga arziydi.
Yosh avlodni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash yo‘lidagi xizmatlari hamda 70 yillik tavallud sanasi munosabati bilan u «Fidokorona xizmatlari uchun» ordeni bilan taqdirlangan. Bu yuksak mukofot ustozning davlat va jamiyat oldidagi xizmatlariga berilgan munosib e’tirofdir.

В Академии отметили 70-летний юбилей Рустама Собировича Касимова
Почитание памяти ушедших, признание их заслуг перед народом и Родиной — благородная черта, присущая нашему народу.
В разные годы в нашем учебном заведении Рустам Собирович Касимов работал заведующим кафедрой международных экономических отношений, деканом факультета и ректором. Всю свою жизнь он посвятил сфере образования и был преданным своему делу человеком.
Сегодня в Академии широко отметили 70-летний юбилей наставника. В мероприятии приняли участие государственные и общественные деятели, ученики и близкие Рустама Собировича, а также коллектив Академии. На встрече с глубоким уважением вспомнили его светлую память.
Как было отмечено, Рустам Собирович успешно трудился на ответственных должностях — первым заместителем Государственного советника Президента, советником Президента по вопросам сотрудничества с общественными и религиозными организациями, а также ректором Международной исламской академии Узбекистана. Его деятельность требует всестороннего изучения и широкого распространения богатого жизненного и профессионального опыта.
За заслуги в воспитании подрастающего поколения в духе любви и преданности Родине, а также в связи с 70-летием со дня рождения, Рустам Собирович был награждён орденом «За самоотверженные заслуги». Эта высокая награда стала достойным признанием его служения государству и обществу.