O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida “Yosh strategik tahlilchilar klubi”ning ilk uchrashuvi tashkil etildi.
17.04.2026
153
Mazkur loyiha Akademiya prorektori Raima Shirinova tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 5-maydagi PF–78-son Farmoni ijrosi doirasida 6 ta yetakchi oliy ta’lim muassasasi, jumladan:
– Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti
– Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti
– Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti
– Toshkent davlat yuridik universiteti
– O‘zbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasi
– Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti (Green University) ning yosh iqtidorli talabalari, magistrantlari hamda tadqiqotchilarini birlashtirdi.
Muloqot davomida klubning asosiy maqsad va vazifalari, faoliyat yo‘nalishlari hamda tashkiliy mexanizmlari bilan tanishtirdi. Xususan, yoshlarda strategik fikrlash, ma’lumotlar tahlili bilan ishlash, dalillarga asoslangan holda ish yuritish, ssenariy ishlab chiqish va amaliy takliflar tayyorlash ko‘nikmalarini hozirdan rivojlantirish yuzasidan bo'lajak mutaxassislarga tushuntirish berildi hamda ularning fikr-mulohazalari tinglandi.

The inaugural meeting of the “Young Strategic Analysts Club” was held at the The Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan.
17.04.2026
152
The initiative, launched by Vice-Rector Raima Shirinova, is implemented within the framework of the Presidential Decree No. PF–78 dated May 5, 2025. It brought together talented students, master’s candidates, and researchers from six leading higher education institutions, including:
– University of World Economy and Diplomacy
– Tashkent State University of Economics
– Tashkent State University of Oriental Studies
– Tashkent State University of Law
– International Islamic Academy of Uzbekistan
– Central Asian University for Environmental and Climate Change Studies (Green University)
During the session, participants were introduced to the club’s core objectives, key areas of activity, and organizational framework. Particular emphasis was placed on fostering strategic thinking, data-driven decision-making, evidence-based analysis, scenario development, and the formulation of practical policy recommendations. Participants also shared their perspectives and proposals.
The Club is expected to serve as a platform for cultivating a new generation of national analytical capacity, building a pool of professional strategic analysts, and, in the long term, forming a solid foundation for a national school of strategic analysis.