Oliy ta’lim tizimi professor o‘qituvchilari va zaxira kadrlari uchun malaka oshirish kurslari tashkil etildi
11.10.2025
66
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasining Xorazm viloyati Urganch filiali tomonidan Oliy ta’lim muassasalari professor o‘qituvchilari va zaxira kadrlari uchun “Andragogik ta’lim va boshqaruv kompetensiyalarini rivojlantirish” mavzusida malaka oshirish kursi tashkil qilindi.
Zamonaviy interfaol usullar yordamida ishni samarali tashkil etish hamda xodimlarning shaxsiy salohiyatini oshirishga qaratilgan mazkur malaka oshirish kursida “Eyzenxauer jadvali” asosida ish rejalarini shakllantirish va vaqtdan samarali foydalanish, shaxs o‘zida kreativ tafakkurni rivojlantirish yo‘llari, rahbarlarda uzoq kelajak istiqbolini tasavvur etish va uni yarata olish mahorati, strategik rejalashtirish va yo‘l xaritalarini ishlab chiqish, stressni boshqarish va o‘z-o‘zini nazorat qilish, emotsional intellekt, liderlik, boshqaruvi, natijalarga yo‘naltirilganlik hamda yangi tajribalarga ochiqlik salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan mavzular o‘rin oldi.
Trening maqsadi – ta’lim tizimidagi pedagog va zaxira kadrlarda boshqaruvning zamonaviy bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish, kasbiy bilim va kompetensiyalarini hamda liderlik ko‘nikmalarini doimiy ravishda rivojlantirishga ko‘maklashishdan iborat ekanligi alohida qayd etildi.

Организация курсов повышения квалификации для профессорско-преподавательского состава и кадрового резерва системы высшего образования
11.10.2025
65
Ургенчский филиал Академии государственного управления и государственной политики при Президенте Республики Узбекистан организовал курсы повышения квалификации на тему «Развитие андрагогического образования и управленческих компетенций» для профессорско-преподавательского состава и кадрового резерва высших образовательных учреждений.
Программа курсов была направлена на совершенствование профессиональных знаний и навыков посредством применения современных интерактивных методов, а также на раскрытие личностного потенциала участников. В рамках занятий особое внимание было уделено следующим вопросам: эффективное планирование рабочего времени с использованием «матрицы Эйзенхауэра», развитие креативного мышления, формирование у руководителей стратегического видения и способности к его реализации, стратегическое планирование и разработка дорожных карт, управление стрессом и навыки саморегуляции, развитие эмоционального интеллекта, лидерских качеств, управленческих навыков, ориентации на результат и открытости к инновационным подходам.
Особо подчеркивалось, что основная цель проведения тренинга — формирование у педагогических и резервных кадров системы образования современных управленческих знаний и компетенций, а также содействие их постоянному профессиональному и личностному росту.