Oliy ta’lim tizimi professor o‘qituvchilari va zaxira kadrlari uchun malaka oshirish kurslari tashkil etildi
11.10.2025
66
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasining Xorazm viloyati Urganch filiali tomonidan Oliy ta’lim muassasalari professor o‘qituvchilari va zaxira kadrlari uchun “Andragogik ta’lim va boshqaruv kompetensiyalarini rivojlantirish” mavzusida malaka oshirish kursi tashkil qilindi.
Zamonaviy interfaol usullar yordamida ishni samarali tashkil etish hamda xodimlarning shaxsiy salohiyatini oshirishga qaratilgan mazkur malaka oshirish kursida “Eyzenxauer jadvali” asosida ish rejalarini shakllantirish va vaqtdan samarali foydalanish, shaxs o‘zida kreativ tafakkurni rivojlantirish yo‘llari, rahbarlarda uzoq kelajak istiqbolini tasavvur etish va uni yarata olish mahorati, strategik rejalashtirish va yo‘l xaritalarini ishlab chiqish, stressni boshqarish va o‘z-o‘zini nazorat qilish, emotsional intellekt, liderlik, boshqaruvi, natijalarga yo‘naltirilganlik hamda yangi tajribalarga ochiqlik salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan mavzular o‘rin oldi.
Trening maqsadi – ta’lim tizimidagi pedagog va zaxira kadrlarda boshqaruvning zamonaviy bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish, kasbiy bilim va kompetensiyalarini hamda liderlik ko‘nikmalarini doimiy ravishda rivojlantirishga ko‘maklashishdan iborat ekanligi alohida qayd etildi.

Organization of Professional Development Courses for University Faculty and Reserve Personnel in the Higher Education System
11.10.2025
64
The Urgench Branch of the Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan organized a professional development course on the topic "Development of Andragogical Education and Managerial Competencies" for faculty members and reserve personnel of higher education institutions.
The course was aimed at enhancing professional knowledge and skills through the use of modern interactive methods, as well as fostering the personal potential of participants. The training program covered key areas such as effective time management and planning based on the Eisenhower Matrix, development of creative thinking, the ability of leaders to envision and shape long-term perspectives, strategic planning and roadmap development, stress management and self-regulation, emotional intelligence, leadership, governance, result-oriented management, and openness to innovation.
It was specifically emphasized that the main objective of the training was to equip pedagogical and reserve personnel in the education system with modern knowledge and competencies in management, and to support their continuous professional and leadership development.