“Mirzo Ulug‘bek vorislari” tanlovi: eng munosiblar taqdirlandi
O‘zbekistonda har yili o‘tkaziladigan “Mirzo Ulug‘bek vorislari” Respublika tanlovi – iqtidorli yoshlarni aniqlash, ularning ilmiy-texnik salohiyatini ro‘yobga chiqarish va ilm-fanga bo‘lgan qiziqishini rag‘batlantirishga xizmat qiluvchi muhim tashabbusdir.
Bugun, Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida mazkur tanlovning Respublika bosqichi bo'lib o'tdi. Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirni “Ulug‘bek” jamg‘armasi raisi, akademik Oqil Salimov ochib berdi. U kirish so‘zida yoshlarning ilm-fanga qiziqishini rag‘batlantirishda bunday tanlovlarning o‘rni beqiyos ekanini ta’kidladi.
Oqil Umrzoqovich Salimov — O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan fan arbobi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi Fanlari akademiyasi akademigi, texnika fanlari doktori, professor.
Uning ilm-fan va ta’lim sohalaridagi xizmatlari yuksak e’tirof etilib, “Mehnat shuhrati” ordeni bilan taqdirlangan. U yetishtirgan kadrlar bugungi kunda mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shmoqda.
Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimida Akademiya rektori Jasur Salixov ishtirok etdi. U o‘z tabrigida yoshlarni kelgusidagi faoliyatlarida ulkan zafarlar kutayotganini tilab, ular bilan faxrlanishini bildirdi.

Конкурс «Наследники Мирзо Улугбека»: награждены самые достойные
В Узбекистане ежегодно проводится Республиканский конкурс «Наследники Мирзо Улугбека» — важная инициатива, направленная на выявление талантливой молодежи, раскрытие их научно-технического потенциала и стимулирование интереса к науке.
Сегодня в Ташкентском государственном экономическом университете состоялся республиканский этап этого конкурса. В мероприятии приняли участие представители Министерства высшего образования, науки и инноваций, Агентства по делам молодежи, а также Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан.
С приветственным словом выступил председатель фонда «Улугбек», академик Окил Салимов. В своем выступлении он отметил, что подобные конкурсы играют исключительно важную роль в поощрении интереса молодежи к науке.
Окил Умрзокович Салимов — заслуженный деятель науки Узбекистана, академик Академии сельскохозяйственных наук Республики Узбекистан, доктор технических наук, профессор. Его вклад в развитие науки и образования был высоко оценён — он награждён орденом «Трудовая слава». Под его руководством были подготовлены кадры, которые сегодня вносят достойный вклад в прогресс нашей страны.
В церемонии награждения победителей конкурса принял участие ректор Академии государственной политики и управления Джасур Салихов. В своей поздравительной речи он пожелал молодежи больших успехов в дальнейшей профессиональной деятельности и выразил гордость за их достижения.