“Mirzo Ulug‘bek vorislari” tanlovi: eng munosiblar taqdirlandi
O‘zbekistonda har yili o‘tkaziladigan “Mirzo Ulug‘bek vorislari” Respublika tanlovi – iqtidorli yoshlarni aniqlash, ularning ilmiy-texnik salohiyatini ro‘yobga chiqarish va ilm-fanga bo‘lgan qiziqishini rag‘batlantirishga xizmat qiluvchi muhim tashabbusdir.
Bugun, Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida mazkur tanlovning Respublika bosqichi bo'lib o'tdi. Unda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirni “Ulug‘bek” jamg‘armasi raisi, akademik Oqil Salimov ochib berdi. U kirish so‘zida yoshlarning ilm-fanga qiziqishini rag‘batlantirishda bunday tanlovlarning o‘rni beqiyos ekanini ta’kidladi.
Oqil Umrzoqovich Salimov — O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan fan arbobi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi Fanlari akademiyasi akademigi, texnika fanlari doktori, professor.
Uning ilm-fan va ta’lim sohalaridagi xizmatlari yuksak e’tirof etilib, “Mehnat shuhrati” ordeni bilan taqdirlangan. U yetishtirgan kadrlar bugungi kunda mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shmoqda.
Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimida Akademiya rektori Jasur Salixov ishtirok etdi. U o‘z tabrigida yoshlarni kelgusidagi faoliyatlarida ulkan zafarlar kutayotganini tilab, ular bilan faxrlanishini bildirdi.

“Heirs of Mirzo Ulugbek” Competition: Honoring the Most Deserving
The annual “Heirs of Mirzo Ulugbek” national competition in Uzbekistan is a vital initiative aimed at identifying talented young individuals, fostering their scientific and technical potential, and encouraging their interest in research and innovation.
Today, the national stage of the competition was held at the Tashkent State University of Economics. The event was attended by senior representatives from the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Youth Affairs Agency and the Academy of Public Policy and  Administration under the President of the Republic of Uzbekistan.
The ceremony was officially opened by Akademik Oqil Salimov, Chairman of the “Ulugbek” Foundation. In his opening remarks, he emphasized the invaluable role such competitions play in nurturing scientific curiosity among the youth.
Oqil Umrzoqovich Salimov is an Honored Scientist of Uzbekistan, an Academician of the Uzbekistan Academy of Agricultural Sciences, a Doctor of Technical Sciences, and a Professor. His outstanding contributions to science and education have been recognized at the highest levels, including being awarded the “Order of Labor Glory”. Many of the professionals he has mentored are now making meaningful contributions to the nation’s development.
The awards ceremony concluded with a speech by Jasur Salikhov, Rector of the Academy. In his address, he congratulated the winners, expressed his pride in their achievements, and wished them continued success in their future endeavors.