“Yosh liderlar” o‘quv dasturi bitiruv marosimi: bilim, amaliyot va yutuqlar sarhisobi
2025-yil 25-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida “Yosh liderlar” dasturining tantanali bitiruv marosimi bo‘lib o‘tdi.
Marosim avvalida Akademiya rektori Jasur Salixov so‘zga chiqib, dastur mazmuni, yo‘nalishlari hamda erishilgan natijalar haqida to‘xtalib o‘tdi. U “Yosh liderlar” dasturini zamonaviy boshqaruv tizimi uchun yosh kadrlarni tayyorlashda muhim qadam sifatida e’tirof etdi.
Dastur O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi topshirig‘i asosida Boshqaruv samaradorligi agentligi va Koreya Respublikasining Inson resurslarini rivojlantirish milliy instituti bilan hamkorlikda amalga oshirildi.
Uch oy davom etgan o‘quv jarayoni nazariy ta’lim, mustaqil izlanishlar, davlat tashkilotlarida stajirovka va xorijiy amaliyotni o‘z ichiga oldi. O‘zlashtirishda yuqori natijaga erishgan 15 nafar faol tinglovchi va 1 nafar professor-o‘qituvchi Koreya Respublikasida bo‘lib, ilg‘or boshqaruv tajribalari bilan yaqindan tanishdi.
Yakunda 26 nafar tinglovchi dasturda samarali qatnashib, ta'lim dasturini muvaffaqiyatli yakunladi.
“Yosh liderlar” dasturining muvaffaqiyatli yakunlanishi O‘zbekistonda zamonaviy, samarali va ilg‘or boshqaruv tizimi uchun yetuk, mas’uliyatli hamda strategik fikrlovchi yosh kadrlarni shakllantirish yo‘lidagi muhim qadamlardan biri bo‘ldi.

Церемония выпуска участников учебной программы «Молодые лидеры»: знания, практика и достижения
25 июля 2025 года в Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан состоялась торжественная церемония выпуска участников программы «Молодые лидеры».
В начале мероприятия ректор Академии Жасур Салихов выступил с речью, в которой подробно рассказал о содержании программы, её направлениях и достигнутых результатах. Он отметил, что программа «Молодые лидеры» является важным шагом в подготовке молодых кадров для современной системы государственного управления.
Программа реализована по поручению Администрации Президента Республики Узбекистан в сотрудничестве с Агентством по эффективности государственного управления и Национальным институтом развития человеческих ресурсов Республики Корея.
Учебный процесс, продолжавшийся в течение трёх месяцев, включал теоретические занятия, самостоятельные исследования, стажировки в государственных учреждениях, а также зарубежную практику. 15 активных слушателей и один преподаватель, показавшие высокие результаты, прошли стажировку в Республике Корея и ознакомились с передовым опытом государственного управления.
По итогам программы 26 слушателей успешно завершили обучение и получили соответствующие сертификаты.
Успешная реализация программы «Молодые лидеры» стала важным шагом на пути формирования в Узбекистане компетентных, ответственных и стратегически мыслящих молодых специалистов для эффективной, современной и передовой системы государственного управления.