Konstitutsiya – inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi
Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni munosabati bilan “Konstitutsiya – inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi” mavzusidagi ilmiy-amaliy davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) hamda yetakchi yuridik oliy ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etdi. Yangi Konstitutsiya qabul qilinishi jarayonlari, ushbu jarayonda Akademiya professor-o‘qituvchilarining ilmiy izlanishlari va ekspertlik faoliyati hamda roli yuzasidan tahlillar yodga olindi.
Magistratura tinglovchilari va ishtirokchilar uchun Konstitutsiyaning yangi tahrirdagi huquqiy modernizatsiyasi, xalqaro huquq tamoyillariga uyg‘unlashuvi, fuqarolik jamiyati institutlarining roli kabi dolzarb yo‘nalishlarda ma’ruzalar tinglandi.

Constitution - guarantor of human dignity, freedom, equality and justice
A scientific and practical round table on the topic "The Constitution - the guarantee of human dignity, freedom, equality, and justice" was held at the Academy of Public Policy and Administration on the occasion of the Constitution Day of the Republic of Uzbekistan.
The event was attended by representatives of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan, the Human Rights Commissioner (Ombudsman), as well as leading legal higher educational institutions. An analysis of the processes of adopting the new Constitution, the scientific research and expert activities of the Academy's professors and teachers, and their role in this process was recalled.
For master's students and participants, lectures were heard on such topical issues as the legal modernization of the Constitution in the new edition, its harmonization with the principles of international law, and the role of civil society institutions. A scientific and practical round table on the topic "The Constitution - the guarantee of human dignity, freedom, equality, and justice" was held at the Academy of Public Policy and Administration on the occasion of the Constitution Day of the Republic of Uzbekistan.