Konstitutsiya – inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi
Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni munosabati bilan “Konstitutsiya – inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi” mavzusidagi ilmiy-amaliy davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) hamda yetakchi yuridik oliy ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etdi. Yangi Konstitutsiya qabul qilinishi jarayonlari, ushbu jarayonda Akademiya professor-o‘qituvchilarining ilmiy izlanishlari va ekspertlik faoliyati hamda roli yuzasidan tahlillar yodga olindi.
Magistratura tinglovchilari va ishtirokchilar uchun Konstitutsiyaning yangi tahrirdagi huquqiy modernizatsiyasi, xalqaro huquq tamoyillariga uyg‘unlashuvi, fuqarolik jamiyati institutlarining roli kabi dolzarb yo‘nalishlarda ma’ruzalar tinglandi.

Конституция - гарантия человеческого достоинства, свободы, равенства и справедливости
В Академии государственной политики и управления в связи с Днем Конституции Республики Узбекистан состоялся научно-практический "круглый стол" на тему "Конституция - гарантия человеческого достоинства, свободы, равенства и справедливости."
В мероприятии приняли участие представители Конституционного суда Республики Узбекистан, Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) и ведущих юридических высших учебных заведений. Были упомянуты процессы принятия новой Конституции, научные исследования и экспертная деятельность профессоров и преподавателей Академии, а также их роль в этом процессе.
Для слушателей магистратуры и участников были заслушаны доклады по таким актуальным направлениям, как правовая модернизация Конституции в новой редакции, ее гармонизация с принципами международного права, роль институтов гражданского общества. В Академии государственной политики и управления в связи с Днем Конституции Республики Узбекистан состоялся научно-практический "круглый стол" на тему "Конституция - гарантия человеческого достоинства, свободы, равенства и справедливости."