Bavariyaning boshqaruv tajribasi o‘zlashtirilmoqda
Bugun, Akademiyada “Davlat boshqaruvi organlari xodimlarining kasbiy va rahbarlik kompetensiyalarini rivojlantirishda Bavariya tajribasi” mavzusida xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tadbir salohiyatli kadrlar tayyorlash va ularni davlat xizmatiga samarali jalb etish bo‘yicha Prezidentimizning PF–78-sonli Farmoni ijrosini ta’minlash doirasida amalga oshirildi.
Tadbirda vazirlik va idoralar, davlat boshqaruvi organlari, Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi, Germaniyaning Bavariya Davlat boshqaruvi maktabi, Hanns Zaydel jamg‘armasi, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) va boshqa hamkor tashkilotlar, shuningdek, mahalliy OAV va ilmiy doira vakillari ishtirok etdi.
"Bavariya nafaqat Germaniyaning iqtisodiy va boshqaruv markazlaridan biri, balki kadrlar tayyorlash va davlat xizmati sohasidagi ilg‘or va institutsional yondashuvlari bilan xalqaro miqyosda tan olingan hududdir.
Bavariya Davlat boshqaruvi maktabi (Bayerische Verwaltungsschule) Yevropadagi eng nufuzli muassasalardan biri bo‘lib, u jahon reytinglarida o‘zining amaliyotga yo‘naltirilgan, kompetensiya asosidagi ta’lim dasturlari bilan ajralib turadi", — dedi Akademiya rektori Jasur Salixov davra suhbati avvalida.
Ayniqsa, Bavariya Davlat boshqaruvi maktabi prorektori Raymond Helfrixning "Davlat boshqaruvi organlari xodimlarida kasbiy va rahbarlik ko'nikmalarini rivojlantirish" mavzusidagi ma'ruzasi barchada katta taassurot qoldirdi.
Davra suhbati yakunida yig'ilganlar tomonidan Bavariya tajribasini o‘zlashtirish, mahalliy shart-sharoitga moslashtirgan holda amaliy treninglar, simulyatsiya laboratoriyalari, keys-stadilar va rahbarlik kompetensiyalarini aniqlash vositalarini joriy etish bo‘yicha tavsiyaviy takliflar berildi.

Осваивается управленческий опыт Баварии
Сегодня в Академии состоялся международный круглый стол на тему: «Развитие профессиональных и лидерских компетенций сотрудников органов государственного управления на основе Баварского опыта».
Мероприятие организовано в рамках реализации Указа Президента УП–78 о подготовке перспективных кадров и их эффективном вовлечении в государственную службу.
В круглом столе приняли участие представители министерств и ведомств, органов государственного управления, Агентства по развитию государственной службы, Школы государственного управления Баварии (Bayerische Verwaltungsschule), Фонда Ханнса Зайделя, Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ) и других партнерских организаций, а также представители научных кругов и местных СМИ.
«Бавария признана не только как один из экономических и административных центров Германии, но и как регион, обладающий передовым и институционализированным подходом в сфере подготовки кадров и государственной службы. Школа государственного управления Баварии является одним из самых авторитетных учреждений в Европе, отличающимся своими практико-ориентированными и компетентностными программами», — отметил ректор Академии Жасур Салихов в начале мероприятия.
Особое впечатление на участников произвело выступление проректора Школы государственного управления Баварии Раймонда Хельфрикса на тему «Развитие профессиональных и лидерских навыков у сотрудников органов государственного управления».
В завершение круглого стола участники выступили с рекомендациями по внедрению баварского опыта, в частности, проведения практических тренингов, симуляционных лабораторий, кейс-стади и инструментов оценки лидерских компетенций с учетом местных условий.