O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2026-yil 24-fevraldagi yig‘ilishida payshanba kunining “Yoshlar kuni” etib belgilanishi yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning tashabbuslarini rag‘batlantirish va dolzarb muammolariga yechim topishga qaratilgan tizimli yondashuv sifatida amalga oshirilmoqda.
Mazkur tashabbus doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida “Rahbar va yoshlar” uchrashuvi tashkil etildi.
Muloqot davomida Akademiyada joriy etilgan zamonaviy ta’lim modeli — “ta’lim — tadqiqot — amaliyot” integratsiyasi, shuningdek, xalqaro tajribaga asoslangan assessment tizimi orqali kadrlar tayyorlash jarayonlari muhokama qilindi.
Ta’kidlanishicha, tinglovchilar davlat boshqaruviga oid amaliy кейслар ustida ishlab, tahlil va yechim ishlab chiqish ko‘nikmalarini shakllantirmoqda. Ushbu jarayon ularning amaliy kompetensiyalarini tizimli baholash orqali monitoring qilib borilmoqda.
«Bilim — asos. Ammo davlat boshqaruvida muvaffaqiyat qaror qabul qilish, tahlil qilish va yechim ishlab chiqish qobiliyati bilan belgilanadi», — dedi rektor J.Sh. Salixov.
Shu nuqtai nazardan, muloqot davomida Prezident tomonidan ilgari surilgan quyidagi tamoyilga murojaat qilindi:
«Korrupsiyaning oldini olish — davlat xizmatiga professional va fidoyi kadrlarni tanlash hamda ularni “halollik vaksinasi” bilan emlashdan boshlanadi».
Rektor ta’kidlaganidek, mazkur yondashuv Akademiyada shakllantirilayotgan ta’lim mazmuni bilan uyg‘un bo‘lib, “halollik vaksinasi” avvalo shaxsiy mas’uliyat, qadriyatlar va professional etikadan boshlanadi.
Shuningdek, amaldagi rahbarlarning ta’lim jarayoniga jalb etilishi va ularning amaliy tajribasi bilan o‘rtoqlashishi o‘quv jarayonining amaliy yo‘nalishini kuchaytirayotgani qayd etildi.
Muloqot yakunida tinglovchilarning fikr ва tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanishi hamda Akademiyada amaliy kompetensiyalarga yo‘naltirilgan kadrlar tayyorlash tizimi izchil davom ettirilishi ta’kidlandi.

Академия как лаборатория государственного управления: новая модель подготовки кадров в действии
В соответствии с решением, озвученным Президентом Республики Узбекистан Shavkat Mirziyoyev на совещании 24 февраля 2026 года о проведении каждого четверга как «Дня молодежи», в Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан состоялась очередная встреча в формате «Руководитель и молодежь».
В ходе диалога были рассмотрены результаты внедрения современной образовательной модели, основанной на интеграции «образование — исследование — практика», а также использовании assessment-based learning с опорой на международный опыт.
Отмечено, что слушатели работают над практическими кейсами в сфере государственного управления, формируя навыки аналитического мышления и выработки решений, которые системно оцениваются в рамках образовательного процесса.
«Знание — это основа. Однако успех в государственном управлении определяется способностью принимать решения, анализировать и вырабатывать эффективные решения», — отметил ректор Ж.Ш. Салихов.
В этом контексте особое внимание было уделено принципу, выдвинутому Президентом:
«Предотвращение коррупции начинается с отбора профессиональных и преданных кадров на государственную службу и формирования у них “вакцины честности”».
По словам ректора, данный подход лежит в основе формируемой в Академии модели подготовки кадров, где «вакцина честности» начинается с личной ответственности, ценностей и профессиональной этики.
Также подчеркнута значимость участия действующих руководителей в образовательном процессе, что усиливает его практическую направленность.
По итогам встречи отмечена необходимость дальнейшего развития системы подготовки кадров, ориентированной на формирование практических компетенций.