Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida buyuk mutafakkir — Alisher Navoiy hamda shoh va shoir — Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy kecha bo‘lib o‘tdi.
09.02.2026
“Ikki dahoning bir nafasi: Navoiy va Bobur” mavzusida tashkil etilgan tadbirda ajdodlarimizning bebaho ilmiy-adabiy merosi, adolat, insonparvarlik va ma’naviy komillik g‘oyalari ulug‘landi.
Akademiya prorektori Raima Shirinova kirish so‘zida Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning nafaqat mumtoz adabiyot taraqqiyotida, balki davlat boshqaruvi tafakkuri, yetuk shaxs va barkamol jamiyat tamoyillarini shakllantirishdagi beqiyos tarixiy o‘rnini alohida ta’kidladi.
Bayram dasturi doirasida Muqimiy nomidagi O‘zbekiston davlat musiqali teatri aktyorlari tomonidan Navoiy va Bobur siymolari jonlantirilgan badiiy monologlar ijro etildi. Shuningdek, Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbek milliy musiqa san’ati instituti, Benkov hamda Glier nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan san'at va musiqa maktablari ijodiy jamoalari yosh ijrochilari tomonidan mumtoz kuy-qo‘shiqlar, g‘azal va ruboiylar yuksak mahorat bilan taqdim etildi.
Tadbir yakunida Akademiya magistrlari, ishtirokchilar ushbu ma’naviy-ma’rifiy kecha buyuk ajdodlarimiz merosiga hurmat, Vatanga sadoqat va kelajak oldidagi mas’uliyat tuyg‘usini yanada mustahkamlashga xizmat qilganini alohida e’tirof etdilar.

В Академии государственной политики и управления состоялся духовно-просветительский вечер, посвящённый дню рождения великого мыслителя — Алишер Навои, а также правителя и поэта — Захириддин Мухаммад Бабур.
09.02.2026
Мероприятие под названием «Единое дыхание двух гениев: Навои и Бабур» было направлено на прославление бесценного научного и литературного наследия наших предков, а также идей справедливости и гуманизма.
С приветственным словом выступила проректор Академии Раима Ширинова, которая подчеркнула исключительную роль Алишера Навои и Захириддина Мухаммада Бабура не только в развитии классической литературы, но и в формировании управленческого мышления, духовной зрелости и нравственных ориентиров.
В рамках праздничной программы актёры Государственного музыкального театра Узбекистана имени Мукими представили художественные монологи, в которых были оживлены образы Навои и Бабура. Также молодые исполнители Узбекского национального института музыкального искусства имени Юнуса Раджаби и школы искусств имени Глиэра исполнили классические мелодии, газели и рубаи.
Магистранты Академии отметили, что данное мероприятие способствовало укреплению уважения к наследию великих предков, преданности Родине и чувства ответственности перед будущим.