Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida buyuk mutafakkir — Alisher Navoiy hamda shoh va shoir — Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludiga bag‘ishlangan ma’naviy-ma’rifiy kecha bo‘lib o‘tdi.
09.02.2026
“Ikki dahoning bir nafasi: Navoiy va Bobur” mavzusida tashkil etilgan tadbirda ajdodlarimizning bebaho ilmiy-adabiy merosi, adolat, insonparvarlik va ma’naviy komillik g‘oyalari ulug‘landi.
Akademiya prorektori Raima Shirinova kirish so‘zida Alisher Navoiy va Zahiriddin Muhammad Boburning nafaqat mumtoz adabiyot taraqqiyotida, balki davlat boshqaruvi tafakkuri, yetuk shaxs va barkamol jamiyat tamoyillarini shakllantirishdagi beqiyos tarixiy o‘rnini alohida ta’kidladi.
Bayram dasturi doirasida Muqimiy nomidagi O‘zbekiston davlat musiqali teatri aktyorlari tomonidan Navoiy va Bobur siymolari jonlantirilgan badiiy monologlar ijro etildi. Shuningdek, Yunus Rajabiy nomidagi O‘zbek milliy musiqa san’ati instituti, Benkov hamda Glier nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan san'at va musiqa maktablari ijodiy jamoalari yosh ijrochilari tomonidan mumtoz kuy-qo‘shiqlar, g‘azal va ruboiylar yuksak mahorat bilan taqdim etildi.
Tadbir yakunida Akademiya magistrlari, ishtirokchilar ushbu ma’naviy-ma’rifiy kecha buyuk ajdodlarimiz merosiga hurmat, Vatanga sadoqat va kelajak oldidagi mas’uliyat tuyg‘usini yanada mustahkamlashga xizmat qilganini alohida e’tirof etdilar.

A spiritual and educational evening dedicated to the birth anniversaries of the great thinker Alisher Navoiy and the ruler-poet Zahiriddin Muhammad Bobur was held at the Academy of Public Policy and Administration.
09.02.2026
75
The event, titled “One Breath of Two Geniuses: Navoiy and Bobur,” aimed to honor the invaluable scholarly and literary heritage of our ancestors, as well as the enduring ideals of justice and humanism.
In her opening remarks, Academy Vice-Rector Raima Shirinova emphasized the exceptional role of Alisher Navoiy and Zahiriddin Muhammad Bobur not only in the development of classical literature, but also in shaping principles of governance, moral integrity, and spiritual maturity.
As part of the program, actors of the Mukimi State Musical Theatre of Uzbekistan performed artistic monologues bringing to life the images of Navoiy and Bobur. In addition, young performers from the Yunus Rajabi Uzbek National Institute of Musical Arts and the Glière School of Arts presented classical melodies, ghazals, and rubaiyat with great artistic mastery.
At the conclusion of the event, Academy master’s students noted that the evening contributed to strengthening respect for the legacy of great ancestors, devotion to the Motherland, and a heightened sense of responsibility for the future.