Tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxslarning huquqiy himoyasini ta’minlash” mavzusida konferensiya bo‘lib o‘tdi
12.09.2025
87
Akademiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi va Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamkorligida tashkil etilgan mazkur konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Zulayho Maxkamova, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi raisi Baxtiyor Islamov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktori Mansur Olloyorov va O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori Nig'matilla Yo‘ldoshev so‘zga chiqdi.
Konferensiyada so‘nggi yillarda xotin-qizlar va bolalarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, zo‘ravonlikning oldini olish, milliy qonunchilik va xalqaro standartlar asosida amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, “Bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish to‘g‘risida”gi qonun ahamiyati qayd etildi.
Tadbirda, shuningdek, himoya orderlari tizimini takomillashtirish, zo‘ravonni tuzatish dasturlari, ijtimoiy xizmatlar standartlari hamda jazo choralarini kuchaytirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va kelgusidagi vazifalar muhokama qilindi.
Ishtirokchilar oilaviy va shahvoniy zo‘ravonlik bilan bog‘liq huquqbuzarliklarning oldini olish, bolalar huquqlarini ishonchli himoya qilish borasida fikr almashib, aniq takliflar ishlab chiqishdi.

A Conference on “Ensuring Legal Protection of Victims of Pressure and Violence” was Held at the Academy
12.09.2025
Conference
The conference was organized in cooperation with the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan and the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan.
The event featured speeches by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan – Chairperson of the Committee on Family and Women’s Affairs Zulaykho Makhkamova, Chairperson of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Islamov, Director of the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan Mansur Olloyorov, and Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan Nigmatilla Yuldoshev.
The conference emphasized the importance of reforms carried out in recent years to protect the rights and interests of women and children, prevent violence, and align national legislation with international standards, including the significance of the Law “On Protecting Children from All Forms of Violence.”
Discussions also addressed the improvement of the system of protection orders, offender correction programs, social service standards, and the strengthening of sanctions.
Participants exchanged views and developed concrete proposals aimed at preventing offenses related to domestic and sexual violence and ensuring reliable protection of children’s rights.