Prezidentimizning tegishli PF-78-son Farmoni bilan yo‘lga qo‘yilgan ushbu dastur zamonaviy boshqaruv kompetensiyalariga ega, strategik fikrlaydigan, tashabbuskor va mas’uliyatli ayol rahbarlarni tayyorlash, shuningdek, ularning davlat boshqaruvidagi ishtirokini yanada kengaytirishga qaratilgan.
Akademiya rektori J.Salixov o'z so'zi davomida egallanadigan zamonaviy bilim va amaliy ko‘nikmalar, shuningdek, dunyoning ilg‘or tajribalari bilan tanishish imkoniyati ishtirokchilarning kelgusi faoliyati uchun mustahkam poydevor bo‘lishini ta’kidladi. Shu bilan birga, u tinglovchilar Yangi O‘zbekiston islohotlarini amalga oshirishda faol ishtirok etadigan, mamlakat taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shadigan salohiyatli rahbarlar bo‘lib yetishishiga ishonch bildirdi.
Tadbir davomida rahbar ayollarning davlat boshqaruvidagi o‘rni va roli, ular zimmasiga yuklatilayotgan yuksak mas’uliyat hamda zamonaviy boshqaruv tizimida rahbar kadrlarga qo‘yilayotgan talablar yuzasidan atroflicha muloqotlar tashkil etildi. Xususan, strategik fikrlash, tizimli qaror qabul qilish, liderlik kompetensiyalarini rivojlantirish, raqamli texnologiyalardan samarali foydalanish, innovatsion yondashuvlarni joriy etish, doimiy bilim va malakani oshirib borish kabi muhim yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek "Rahbar ayollar" maktabi bitiruvchilari ham so‘zga chiqib, mazkur dasturning rahbar ayollarning kasbiy salohiyatini yuksaltirish, liderlik ko‘nikmalarini mustahkamlash hamda boshqaruv sohasidagi bilim va tajribalarini boyitishdagi ahamiyati haqida fikr-mulohazalarini bildirdilar. Shu bilan bir qatoda, ular dastur doirasida orttirgan tajribalari bilan o‘rtoqlashib, ishtirokchilar bilan samimiy fikr almashdilar.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Boshqaruv samaradorligi agentligi, Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, “El-yurt umidi” jamg‘armasi, oliy ta’lim muassasalaridan innovatsiya yaratgan olimalar, iqtidorli qizlar hamda mazkur dasturning oldingi bitiruvchilari va dastur tinglovchilari ishtirok etdi.

Программа, реализуемая в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПФ-78, направлена на подготовку женщин-руководителей, обладающих современными управленческими компетенциями, стратегическим мышлением, инициативностью и высокой ответственностью, а также на дальнейшее расширение их участия в системе государственного управления.
В ходе мероприятия состоялось всестороннее обсуждение роли и значения женщин-руководителей в государственном управлении, высокой ответственности, возлагаемой на них, а также современных требований, предъявляемых к руководящим кадрам. Особое внимание было уделено вопросам развития стратегического мышления, принятия системных управленческих решений, совершенствования лидерских компетенций, эффективного использования цифровых технологий, внедрения инновационных подходов, а также необходимости непрерывного профессионального развития и повышения квалификации.
Также с выступлениями выступили выпускницы программы «Женщины-руководители», которые поделились своими мнениями о значимости программы в повышении профессионального потенциала женщин-руководителей, развитии их лидерских компетенций, а также расширении знаний и практического опыта в сфере государственного управления. Наряду с этим они поделились опытом, приобретенным в рамках Программы, и провели открытый обмен мнениями с участниками мероприятия.
В мероприятии приняли участие представители Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Агентства эффективности управления, Министерства дошкольного и школьного образования, Комитета по делам семьи и женщин, Фонда «Эл-юрт умиди», ученые-женщины, реализующие инновационные проекты в высших образовательных учреждениях, талантливые девушки, а также выпускницы предыдущих потоков и слушательницы образовательной программы «Женщины-руководители».