“Yosh liderlar” Koreyada: strategik takliflar va amaliy natijalar sari
Koreya Respublikasida amaliy stajirovka o‘tayotgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi tinglovchilarining tashrif dasturi taklif va tashabbuslarga boy tarzda davom etmoqda.
“Yosh liderlar” qo‘shma ta‘lim dasturi doirasida tinglovchilar Koreya tajribasi asosida mahalliy strategiyalarni ishlab chiqishning zamonaviy mexanizmlarini chuqur o‘rganmoqdalar hamda ular asosida bir qator muhim takliflarni ilgari surmoqdalar.
Tajriba almashish doirasida koreyalik hamkorlarga “O‘zbekistonning iqtisodiy taraqqiyoti: uzoq va o‘rta muddatli rivojlanish strategiyalari” mavzusida taqdimot namoyish etildi. Unda “Yangi O‘zbekiston – 2022–2026” va “O‘zbekiston–2030” strategiyalari asosida olib borilayotgan islohotlarning asosiy yo‘nalishlari, iqtisodiy o‘sish drayverlari va barqaror taraqqiyot ustuvorliklari batafsil yoritildi.

Молодые лидеры из Узбекистана в Корее: стратегические инициативы и обмен опытом
Программа стажировки слушателей Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан в Республике Корея проходит в насыщенной атмосфере идей, инициатив и конструктивных предложений.
В рамках совместной образовательной программы «Молодые лидеры» слушатели активно изучают передовой опыт Кореи в разработке и реализации местных стратегий и предлагают конкретные рекомендации, адаптированные к реалиям Узбекистана.
В ходе визита узбекская делегация представила корейским партнёрам презентацию на тему «Экономическое развитие Узбекистана: стратегии средне- и долгосрочного развития». Особое внимание в докладе было уделено стратегическим документам «Новый Узбекистан – 2022–2026» и «Узбекистан–2030», их целям, направлениям реформ и приоритетным задачам устойчивого роста.