Yashil iqtisodiyotga o'tishning ustuvor yo'nalishlari bo'yicha malaka oshirish kursi yakunlandi
Tashkil etilgan maxsus o‘quv kurslarida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan 62 nafar soha mas’ullari ishtirok etdi.
9-11-iyun kunlari mobaynida tinglovchilarga "2030-yilgacha O'zbekistonda "yashil" iqtisodiyotga o'tish va "yashil" o'sishni ta'minlashda dasturiy yondashuv", "Tabiiy resurslardan oqilona va samarali foydalanish", "Binolar energiya samaradorligini oshirish kabi mavzularda ma'ruzalar o'tildi.
Mashg'ulotlar mobaynida malaka oshirish "yashil" urbanizatsiyani rivojlantirish, samarali "yashil" investitsiyalarni jalb qilishning afzalliklari aniq misollarda tushuntirildi.
O'quvlar yakunida Akademiya rektori Jasur Salixov tomonidan kurs bitiruvchilariga maxsus sertifikatlar topshirildi.

Завершился курс повышения квалификации по приоритетным направлениям перехода к «зелёной» экономике
В специально организованных учебных курсах приняли участие 62 ответственных специалиста из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
В течение 9–11 июня слушатели прослушали лекции, посвящённые программному подходу к обеспечению перехода на «зелёную» экономику и устойчивому «зелёному» росту в Узбекистане до 2030 года, рациональному и эффективному использованию природных ресурсов, а также повышению энергоэффективности зданий. Во время занятий на конкретных примерах были разъяснены преимущества развития «зелёной» урбанизации и привлечения эффективных «зелёных» инвестиций.