Xotira — millat tafakkuri va ma’naviy barqarorlik omili
“9-may — Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi tinglovchilari Shahidlar xotirasi xiyobonida bo‘lib, jadid adabiyoti fidoyilari hamda Vatan ozodligi va xalq farovonligi yo‘lida jon fido qilgan ajdodlar xotirasiga hurmat bajo keltirdilar.
🔵Tadbir davomida tinglovchilar Prezidentimiz tomonidan ilgari surilayotgan inson qadrini ulug‘lash, tarixiy xotirani asrash hamda katta avlod vakillarini e’zozlashga qaratilgan davlat siyosatining mazmun-mohiyati yuzasidan fikr almashdilar.
🔵Xiyobondagi tarixiy-ma’naviy muhit, mustaqillik va milliy xotirani aks ettiruvchi yodgorliklar bilan yaqindan tanishilib, tarixiy xotira va ajdodlar jasoratiga sadoqat Yangi O‘zbekiston taraqqiyotining muhim ma’naviy ustunlaridan biri ekani alohida ta’kidlandi.
🔵 Mazkur ma’naviy-ma’rifiy tadbir tinglovchilarda vatanparvarlik, milliy qadriyatlarga hurmat hamda tarixiy xotiraga daxldorlik tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.

Память — основа национального сознания и духовной устойчивости
В связи с 9 мая — Днём памяти и почестей слушатели Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан посетили Мемориальный комплекс памяти жертв репрессий и почтили память представителей джадидского движения, а также соотечественников, пожертвовавших своей жизнью во имя свободы Родины и благополучия народа.
🔵В ходе мероприятия слушатели обсудили содержание и значение государственной политики, реализуемой по инициативе Президента страны и направленной на возвышение человеческого достоинства, сохранение исторической памяти и проявление уважения к старшему поколению.
🔵Особое внимание было уделено тому, что бережное отношение к исторической памяти и уважение к мужеству предков являются важнейшими духовными опорами развития Нового Узбекистана. Участники также ознакомились с историко-духовной атмосферой мемориального комплекса и памятниками, отражающими идеи независимости и национальной памяти.
🔵Данное духовно-просветительское мероприятие способствовало дальнейшему укреплению у слушателей чувств патриотизма, уважения к национальным ценностям и ответственности за сохранение исторической памяти.