“Avtomobillarsiz kun” – 22-sentabrda O‘zbekistonda nishonlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi masalalariga bag‘ishlangan muhim sanalar bo‘yicha tadbirlar kalendar rejasiga muvofiq, joriy yilning 22-sentabr kuni mamlakatimizda “Avtomobillarsiz kun” (“World Carfree Day”) nishonlanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi masalalariga bag‘ishlangan muhim sanalar bo‘yicha tadbirlar kalendar rejasiga muvofiq, joriy yilning 22-sentabr kuni mamlakatimizda “Avtomobillarsiz kun” (“World Carfree Day”) nishonlanadi
Mazkur tashabbus doirasida “Mashinangizni uyda qoldiring!”, “Piyoda bo‘ling — toza havodan nafas oling!” shiorlari ostida respublikaning barcha hududlarida turli aksiya va tadbirlar tashkil etiladi.
Unga ko‘ra, vazirlik va idoralar, tashkilot va korxonalarning rahbar hamda xodimlari faoliyatini shu kuni imkon qadar velosiped yoki ekologik transport vositalaridan foydalanib amalga oshirishlari targ‘ib qilinmoqda.
Tadbirning asosiy maqsadi — aholi o‘rtasida ekologik madaniyatni oshirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish, havoning ifloslanishini kamaytirish va barqaror rivojlanishga hissa qo‘shishdir.
Shu kuni Akademiya xodimlari ham shaxsiy avtomobillardan foydalanmasdan, jamoat transporti, velosiped yoki atrof-muhitga zarar yetkazmaydigan boshqa transport vositalaridan foydalanishi rejalashtirilgan.

«День без автомобилей» – 22 сентября будет отмечаться в Узбекистане
В соответствии с календарным планом мероприятий по важным датам, посвящённым вопросам экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, утверждённым Постановлением Президента Республики Узбекистан, 22 сентября текущего года в нашей стране будет отмечаться (https://lex.uz/uz/docs/-6479134?ONDATE2=08.05.2024&action=compare) «День без автомобилей» (World Carfree Day).
В соответствии с календарным планом мероприятий по важным датам, посвящённым вопросам экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, утверждённым Постановлением Президента Республики Узбекистан, 22 сентября текущего года в нашей стране будет отмечаться  «День без автомобилей» (World Carfree Day).
В рамках данной инициативы под лозунгами «Оставьте свой автомобиль дома!», «Будьте пешеходом — дышите чистым воздухом!» во всех регионах республики будут организованы различные акции и мероприятия.
В этот день руководителям и сотрудникам министерств и ведомств, организаций и предприятий рекомендуется по возможности осуществлять свою деятельность, используя велосипеды или экологически чистые транспортные средства.
Основная цель мероприятия — повышение экологической культуры среди населения, пропаганда здорового образа жизни, снижение загрязнения воздуха и вклад в устойчивое развитие.
В этот день сотрудники Академии также планируют воздержаться от использования личных автомобилей и передвигаться на общественном транспорте, велосипедах либо иных видах транспорта, не наносящих ущерба окружающей среде.