Akademiyaning ilmiy ishlar va xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektori Raima Shirinova hamda Hanns Seidel Foundation’ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Ruslan Ramanov o‘rtasida ishchi uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
09.04.2026
145
Muzokaralar davomida qo‘shma tadbirlarni muvofiqlashtirish, istiqboldagi amaliy hamkorlik yo‘nalishlarini belgilash hamda strategik sheriklikni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda aprel oyiga rejalashtirilgan Hanns Seidel Foundation vakili — Ayxinger xonimning Akademiyaga tashrifiga tayyorgarlik masalalari, tashrif doirasida mazmunli va samarali muloqotni tashkil etish hamda 2027–2029 yillarga mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlar yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, “Hokimlar maktabi” loyihasining joriy holati, uni ishga tushirishga tayyorgarlik jarayonlari, rasmiy ochilish sanasiga aniqlik kiritish hamda tadbirni yuqori saviyada tashkil etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Mazkur loyiha doirasida Germaniya tomoni vakillari ishtiroki rejalashtirilayotgani ta’kidlandi.
Tomonlar loyiha doirasida Germaniya va Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga amaliy tashriflarni tashkil etish, delegatsiyalar tarkibi, muddatlari hamda dastur mazmunini shakllantirish bo‘yicha ham fikr almashdilar.
Bundan tashqari, “Training of Trainers” (ToT) dasturini uch yillik sikl asosida takomillashtirish, uni tizimli va zamonaviy yondashuvlar asosida rivojlantirish orqali institutsional salohiyatni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida 2024–2026 yillarga mo‘ljallangan amaldagi hamkorlik dasturi yakunlanayotganini inobatga olib, yangi hamkorlik dasturini ishlab chiqish va imzolash zarurligi ta’kidlandi. Tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlikni izchil davom ettirish va uni yangi bosqichga olib chiqishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Проректор Академии по научной работе и международным связям Раима Ширинова провела рабочую встречу с руководителем представительства Hanns Seidel Foundation в Узбекистане Руслан Раманов.
09.04.2026
146
В ходе переговоров были обсуждены вопросы координации совместных мероприятий, определения перспективных направлений практического сотрудничества, а также дальнейшего укрепления стратегического партнерства.
Особое внимание было уделено подготовке визита представителя Фонда Ханнса Зайделя — госпожи Айхингер, запланированного на апрель, организации содержательного и эффективного диалога в рамках визита, а также приоритетным направлениям на 2027–2029 годы.
Кроме того, были рассмотрены текущее состояние проекта «Школа хокимов», ход подготовки к его запуску, уточнение даты официального открытия и вопросы организации мероприятия на высоком уровне. Отмечено участие зарубежных экспертов, включая представителей Германии.
Также стороны обсудили организацию практических визитов в Германию и страны Европейского союза, состав делегаций, сроки и содержание программ.
Дополнительно были рассмотрены вопросы совершенствования программы «Training of Trainers» (ToT) на основе трехлетнего цикла с целью укрепления институционального потенциала.
В завершение встречи была подчеркнута необходимость разработки и подписания новой программы сотрудничества в связи с завершением текущей программы на 2024–2026 годы. Стороны выразили готовность продолжать взаимовыгодное сотрудничество и вывести его на новый уровень.