Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi tinglovchilari uchun Islom sivilizatsiyasi markaziga ma’naviy-ma’rifiy ahamiyatga ega tashrif tashkil etildi.
24.01.2026
Islom sivilizatsiyasi markazi — xalqimizning ko‘p asrlik tarixi, boy ilmiy va ma’naviy merosini o‘zida mujassam etgan noyob ilmiy-ma’rifiy maskandir.
Ushbu dargohda Akademiyaning bir guruh tinglovchilari:
— Markazning tashkil etilish tarixi;
— uning davlat va jamiyat hayotidagi o‘rni;
— buyuk allomalar va mutafakkirlar merosi;
— O‘zbekistonning 3 ming yillik davlatchilik tarixi;
— Birinchi va Ikkinchi Renessans, shuningdek, Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar bilan yaqindan tanishdilar.
Tinglovchilar tashrifni bo‘lajak rahbarlar uchun muhim ma’naviy saboq markazi sifatida baholadilar. Shu bilan birga Davlat boshqaruvida adolat, mas’uliyat va insoniylik tamoyillari asrlar davomida shakllanganini anglashga, qaror qabul qilishda milliy va umuminsoniy qadriyatlarga tayanish zarurligini his etishga xizmat qilishini e’tirof etdilar.
Magistrlar Akademiya rahbariyatiga ushbu tashrif buyuk ajdodlarimiz merosiga hurmat, Vatanga sadoqat, xalq manfaatiga xizmat qilish va kelajak oldidagi mas’uliyat tuyg‘usini yanada mustahkamlashga asos yaratganini ta’kidlab minnatdorlik bildirdilar.

Для слушателей Академии государственного управления и политики была организована духовно-просветительская поездка в Центр исламской цивилизации в Узбекистане.
24.01.2026
Центр исламской цивилизации в Узбекистане — это уникальный научно-просветительский комплекс, в котором воплощены многовековая история нашего народа, его богатое научное и духовное наследие.
В рамках визита группа слушателей Академии ознакомилась:
— с историей создания Центра;
— с его ролью в жизни государства и общества;
— с наследием великих ученых и мыслителей;
— с трехтысячелетней историей узбекской государственности;
— с периодами Первого и Второго Ренессанса, а также с реформами, реализуемыми в Новом Узбекистане.
Слушатели оценили данный визит как важный духовный урок для будущих руководителей.
Они отметили, что посещение Центра способствует осмыслению того, что принципы справедливости, ответственности и гуманизма в государственном управлении формировались на протяжении веков, а также помогает осознать необходимость опоры на национальные и общечеловеческие ценности при принятии управленческих решений.
Магистранты выразили благодарность руководству Академии, подчеркнув, что данная поездка стала прочной основой для укрепления уважения к наследию великих предков, преданности Родине, служения интересам народа и осознания ответственности перед будущим.