O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida Vengriya mamlakati vakillari bilan hamkorlik uchrashuvi o‘tkazildi
03.12.2025
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-78-son Farmonida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida ta’lim yo‘nalishida xalqaro aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida Vengriya mamlakati vakillari bilan hamkorlik uchrashuvi o‘tkazildi. Akademiya rektori tomonidan tashkilotda olib borilayotgan jarayonlar, ta’lim oluvchilar va tadqiqotchilar, professor-o‘qituvchilar uchun yaratilgan imkoniyatlar tanishtirildi.
Shundan so‘ng, tomonlar davlat xizmatchilarini tayyorlash va qayta tayyorlash borasida qo‘shma tashabbuslar yuzasidan muzokaralar olib bordi.
Xususan:
- O‘zbekistonlik davlat xizmatchilari uchun Vengriya vazirlik va hududiy rivojlanish tuzilmalarida amaliy stajirovka dasturlarini yo‘lga qo‘yish;
- davlat siyosati, raqamli davlat xizmatlari, HR-menejment va Yevropa boshqaruv amaliyoti bo‘yicha ilg‘or tajribani transfer qilish;
- Vengriyaning Davlat xizmati “Ludovika” universiteti professor-o‘qituvchilarini ta’lim jarayonlariga jalb qilish orqali qo‘shma akademik platformalarni shakllantirish masalalari ustuvor yo‘nalish sifatida belgilandi.
Ushbu hamkorlik O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasida inson kapitaliga qaratilgan aloqalarni yangi bosqichiga olib chiqarishi bilan birga, davlat boshqaruvi sohasida kadrlarni tayyorlash, ularning bilim va boshqaruv tajribasiga asoslangan “knowledge diplomacy” konsepsiyasini amaliy jihatdan ro‘yobga chiqarishi bilan ahamiyatlidir.

A cooperation meeting with representatives from Hungary was held at the Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan.
03.12.2025
Special attention is being paid to elevating international relations in the field of education to a new level within the framework of implementing tasks defined in Decree No. PF-78 of the President of the Republic of Uzbekistan.
In particular, a cooperation meeting with representatives from Hungary was held at the Academy of Public Policy and Administration under the President of the Republic of Uzbekistan. The rector of the Academy introduced the processes being carried out in the organization and the opportunities created for students, researchers, and professors.
Following this, the parties held discussions on joint initiatives for the training and retraining of civil servants.
Specifically:
- Establishing practical internship programs in Hungarian ministries and regional development structures for Uzbek civil servants;
- Transferring best practices in public policy, digital public services, HR management, and European management practices;
- Forming joint academic platforms by involving professors and teachers from Hungary's "Lüderika" University of Public Service in educational processes was identified as a priority area.
This cooperation is significant not only for elevating human capital-oriented relations between Uzbekistan and Hungary to a new level but also for the practical implementation of the "knowledge diplomacy" concept, based on training personnel in the field of public administration and their knowledge and management experience.